Hemşirelikte Klinik Eğitim
Authors : Kübra Özer Karadeniz, Semra Elmas
Pages : 132-137
View : 13 | Download : 5
Publication Date : 2021-05-25
Article Type : Review
Abstract :Hemşirelik eğitimi birbirini tamamlayan teorik ve uygulama bölümlerinden oluşmaktadır. Klinik uygulamalar hemşirelik eğitiminin önemli bir bölümünü oluşturur. Hemşirelikte klinik eğitimin temel amacı, öğrencilere mesleğin var olan değer, davranış, bilgi ve becerilerin kullanılmasında gerekli koşulları sağlayıp mesleği yapmaya ehliyet kazandırmaktır. Klinik eğitim teorik bilgi ile uygulamanın bütünleşmesini, öğrencilerin uygulamaları gerçek ortamda yaparak ve yaşayarak öğrenmesini sağlar. Klinik eğitimin amacına ulaşması için eğiticilere, klinik alanda çalışan hemşirelere, diğer sağlık çalışanlarına ve öğrencilere önemli görevler düşmektedir. Bu derlemede, klinik eğitimin önemine, özelliklerine, klinik beceri eğitiminin ilkelerine ve bu doğrultuda önerilere yer verilmiştir.Keywords : hemşirelik, , hemşirelikte uygulama, , klinik eğitim, , klinik uygulama