- Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 1 Issue: 2
- NÜFUSU GİDEREK AZALAN BİR YÖRE; "KARAHALLI İLÇESİ"
NÜFUSU GİDEREK AZALAN BİR YÖRE; "KARAHALLI İLÇESİ"
Authors : Lütfi Özav, Ahmet Kaya
Pages : 1-17
Doi:10.12780/UUSBD28
View : 7 | Download : 4
Publication Date : 2008-06-02
Article Type : Other
Abstract :Uşak ilinin güneydoğusunda yer alan Karahallı bağlı olduğu ilin nüfus ve yüzölçümü bakımından en küçük ilçesidir. 1953 yılında Uşak’ın il olmasıyla ilçe durumuna getirilen Karahallı yaklaşık 52 yıllık dönemde nüfusunu geliştirememiş ve sürekli olarak yöreden bir nüfus boşalması meydana gelmiştir. 14 köy, 1 kasaba ve ilçe merkez yerleşmesinde oluşan Karahallı’nın sürekli göç olgusuna maruz kaldığı ve yine büyük bir oranda Denizli, İstanbul ve Uşak il merkezlerine iç göç verdiğini göstermektedir. İlçeden gerçekleşen göçün azaltılması dokumacılık sektörünün desteklenmesi, Şehirsel özelikteki fonksiyonların geliştirilmesi, istihdam sorununun ortadan kaldırılması ve özellikle kırsal alanda yeni tarımsal politikaların geliştirilmesine bağlı olduğu ön görülmüştür.Keywords : Karahallı, Göç, Nüfus Azalması