- Ordu Üniversitesi Hemşirelik Çalışmaları Dergisi
- Vol: 4 Issue: 2
- Kanser Olan Hastalara Verilen Eğitimin Öz Bakıma Etkisi
Kanser Olan Hastalara Verilen Eğitimin Öz Bakıma Etkisi
Authors : Melek Ertürk Yavuz, Ayla Gürsoy
Pages : 273-279
Doi:10.38108/ouhcd.854795
View : 19 | Download : 7
Publication Date : 2021-09-08
Article Type : Review
Abstract :Kanser hastaları hem hastalık hem de tedavisi nedeni ile öz bakımlarını gerçekleştirmede güçlük yaşamaktadırlar. Yapılan çalışmalar kanser hastalarına verilen eğitimlerin hastaların öz bakım gücünü arttırdığını göstermektedir. Öz bakım güçleri iyi olan hastalar fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan daha iyi hissetmekte ve buna bağlı olarak yaşam kaliteleri artmaktadır. Bu nedenle hemşirelerin kanser hastalarının öz bakımlarını arttırmak amacı ile çeşitli eğitim programları düzenlemeleri önemlidir.Keywords : Eğitim, Hemşire, Kanser, Öz bakım