- ODÜ Tıp Dergisi
- Vol: 9 Issue: 1
- Evaluation of Vocational School of Health Services Students' Opinions on Vaccine and the Importance ...
Evaluation of Vocational School of Health Services Students' Opinions on Vaccine and the Importance of Vaccine
Authors : Canan Yenitürk Baydar, Gülüm Sarğin, Canan Demir
Pages : 13-20
View : 15 | Download : 5
Publication Date : 2022-04-30
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Aşı, insan sağlığını koruma ve salgın hastalıkları önlemede en etkili, güvenilir ve oldukça düşük maliyetli korunma yöntemlerinden biridir. Bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi her insanın hakkıdır. Aşılama, toplum sağlığının korunması açısından geçmişten günümüze en önemli koruyucu uygulamalardan biridir. Bu çalışmada Van YYU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin aşıyla önlenebilen hastalıklarda aşı ve aşının önemi ile ilgili görüşlerinin, aşılanmaya olan tutumlarının ve aşı durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, Van YYU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören öğrencilerin, aşı ve aşının önemi hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesine yönelik hazırlanan, 20 sorudan oluşan anket çalışmasıdır. Tanımlayıcı istatistikler; Kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak, sürekli değişkenler için ise ortalama ve standart sapma olarak ifade edilmiştir. Bulgu: Katılımcıların %54,5’inin aşı hakkında bilgilerinin yeterli olmadığını, %40,4’ünün hastalıklara karşı korunmada aşının yeterince etkili olmadığını, %70,4’ü salgın hastalıkları tamamen ortadan kaldırmada aşının etkili olmadığını düşünmektedir. Katılımcıların %69,4’ü aşı yaptırma konusunda tereddüt yaşadığını, %85,2’si aşıların yan etkisi olduğunu belirtmiştir. Sonuç: Katılımcılarda aşıların önemi ve güvenirliliğine ilişkin tereddütlerin beklenenin aksine yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunun aşı ve aşının önemi ile ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu görülmüştür.Keywords : Aşı, Aşının önemi, Anket, Öğrenci görüşleri.