- Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi SBE Dergisi
- Vol: 12 Issue: 4
- KAZIMKARABEKİR’DE BİR DİNİ GRUP ARAŞTIRMASI: "KEMAL BABA" ÖRNEĞİ
KAZIMKARABEKİR’DE BİR DİNİ GRUP ARAŞTIRMASI: "KEMAL BABA" ÖRNEĞİ
Authors : Tahir Dağci, Ziyaeddin Kirboğa
Pages : 2107-2120
Doi:10.30783/nevsosbilen.1122417
View : 9 | Download : 3
Publication Date : 2022-12-30
Article Type : Research
Abstract :Çalışmada Karaman Kazımkarabekir ilçesinde etkinlik sürdürmüş bir dini grup araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve kartopu tekniği kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile grup üyelerinden ham veriler elde edilmiştir. "Kemal Baba” adıyla bilinen grup, Melamiliğin egemen olduğu bir din anlayışını temsil etmektedir. Kemal Baba etrafında öbeklenen grup sosyolojik anlamda karizmatik otorite gruplarına örnek teşkil etmektedir. Grup 1950’li yıllardan sonra Kazımkarabekir ilçesinde kök bulmuş, 1990’lı yıllara kadar grubun etki alanı ve üye sayısı genişlemiştir. Karizmatik liderin vefatıyla grubun sosyal direnci zayıflamıştır. Günümüzde grubun etki alanı daralmıştır. Kemal Baba grubu Alevilik, Bektaşilik, Mevlevilik, Hurufilik gibi inanç sistemlerinden etkilenmiştir. Grup eklektik bir din anlayışına sahiptir. Grubun din anlayışında cezbe hali, manevi mertebeler ve dini sembolizmler öne çıkmaktadır. Grubun aidiyet bağı bireysel manevi olgunlaşma üzerine inşa edildiği için günümüzde grubun herhangi bir teşkilatlanma ve dini-sosyal ağı bulunmamaktadır. Grup üyeleri sonraki kuşaklara din anlayışını pek aktaramadığı için grubun sönümlenme aşamasına girdiği belirtilebilir.Keywords : Din Sosyolojisi, Kemal Baba, Melamilik, Dini Sembolizm