- Nefroloji Hemşireliği Dergisi
- Vol: 07 Issue: 1-2
- Karaciğer Transplantasyonlu Hastaların Kullandığı Tamamlayıcı-Alternatif Tedaviler
Karaciğer Transplantasyonlu Hastaların Kullandığı Tamamlayıcı-Alternatif Tedaviler
Authors : Vildan Tanil, Dilek Çakir, Filiz Öğçe, Gülsün Ordu, Nebile Korkmaz, Hasan Kaplan
Pages : 64-69
View : 10 | Download : 4
Publication Date : 2010-12-30
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Karaciğer transplantasyonu uygulanan hastaların nakil öncesi ve sonras› Tamamlayıcı - Alternatif Tedavi (TAT)’ye ilişlkin uygulamaları ve hekim / hemşirelerin bu konudaki tutumlarını belirlemektir. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın örneklemini Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezinde karaciğer transplantasyonu yapılmışl 179 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, hastaların sosyo-demografik bilgileri, hastalara ait bilgiler ve TAT kullanmaya ilişkin soruların bulunduğu, araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi yüzdelik ve X2 testleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda TAT kullanma oranı %49,7 olarak bulunmuştur. En yaygın TAT kullanımında ilk üç sırayı ısırgan otu, enginar ve vitamin preparatlar›n›n aldığı görülmektedir. Hastalar›ı%61,6’sı doktora, %96,4’ü hemşireye kullandıkları yöntemi danışmadıklarını belirtmişlerdir. Sonuç: Ülkemizde ve dünyada TAT kullanımı inkar edilemez bir gerçektir. Sağlık çalışanları arasında hemşire ve doktorlar, hastalar›n doğru yönlendirilmesinde önemli bir pozisyondadır. Bu nedenle, hastaların tıbbi tedaviyi geciktirmesini önlemek için TAT kullanımı hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir.Keywords : Karaciğer transplantasyonu, tamamlayıcı-alternatif tedavi, hekim, hemşirelerin tutumları