- Muhasebe ve Finansman Dergisi
- Issue: 43
- Muhasebe Meslek Mensuplarının Eğitim Düzeyleri: 1992’den Günümüze Bir İnceleme
Muhasebe Meslek Mensuplarının Eğitim Düzeyleri: 1992’den Günümüze Bir İnceleme
Authors : Mehmet Özbirecikli
Pages : 80-84
View : 12 | Download : 6
Publication Date : 2009-07-01
Article Type : Research
Abstract :Muhasebecilik, tüm toplumların hayatında önemli rolü olan bir meslektir. Dünya çapında gerçeklesen piyasa ekonomisine geçis, yatırımların artması ve faaliyetlerin daha büyük boyutlara ulasarak ulusal sınırları asması nedeniyle artık muhasebecilerin genis ufuklu, küresel bir dünya görüsüne sahip olmaları gerekmektedir.Günümüzde muhasebecilerin sadece kredi kuruluslarının ve yatırımcıların değil, aynı zamanda diğer çıkar gruplarının da finansal ve finansal olmayan bilgi ihtiyaçlarına cevap vermeleri beklenmektedir. Muhasebecilerin sürekli değisime ayak uydurabilmesi, önemli ölçüde mesleki bilgi, mesleki beceri ve mesleki değerler, etik ve niteliklere bağlıdır. Bunlara ek olarak, muhasebecilerin öğrenim durumlarının da değisen kosullara ve yeniliklere ayak uydurabilmeleri açısından önem tasıdığı söylenebilir. Türkiye’de 20 yıllık geçmisi olan muhasebecilik mesleği uluslararası standartlar, yasalar, yönetmelikler, teknoloji kullanımı vb. açılardan değismis ve gelismistir. Bu çalısmada, muhasebe meslek mensuplarının,Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği’nin çıktığı 1992 yılından günümüze kadar olan dönemde öğrenim durumlarının oransal anlamda nasıl bir seyir izlediği incelenmekte ve analiz edilmektedir.Keywords : Türkiye’de muhasebe mesleği, muhasebeci eğitimi