- Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi
- Vol: 15 Issue: 3
- Hemşirelik öğrencilerinin sosyo-demografik özellikleri ve yeme tutumlarının ortoreksiya nevrozaya et...
Hemşirelik öğrencilerinin sosyo-demografik özellikleri ve yeme tutumlarının ortoreksiya nevrozaya etkisi
Authors : Emine Kaplan Serin, Kevser Işik, Ebru Yildiz Karadeniz
Pages : 490-497
Doi:10.26559/mersinsbd.1100149
View : 17 | Download : 4
Publication Date : 2022-12-31
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin sosyo-demografik özellikleri ve yeme tutumlarının ortoreksiya nevrozaya etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenini KSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde öğrenim gören tüm öğrenciler oluşturdu. Örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden 164 öğrenci oluşturdu. Veriler Google form aracılığıyla tanıtıcı anket formu, yeme tutumu ölçeği ve orto-15 ölçeği kullanılarak toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %58.5’inin düzenli yemek alışkanlığının olduğu, %70.7’sinin öğün atladığı, yeme tutumu ölçek puanı ortalamasının 37.98 ±3.46, Orto-15 ölçeği puan ortalamasının ise 37.97±3.45 olduğu belirlendi. Sonuç: Öğrencilerin beden kitle indeksinin normal aralıkta olduğu ancak yeme davranış bozukluğu riskinin yüksek olduğu, ortoreksiya nevrozaya yatkınlıklarının da normal olduğu belirlendi.Keywords : Yemem tutumu, Ortoreksiya nevroza, Hemşirelik