- Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi
- Vol: 15 Issue: (Special Issue-1) 21. Mersin Pediatri Günleri Bildiri Kitabı Special Issue
- Olgularla pediatrik radyolojik değerlendirme
Olgularla pediatrik radyolojik değerlendirme
Authors : Feramuz Demir Apaydin, Yüksel Balci
Pages : 81-90
View : 9 | Download : 4
Publication Date : 2022-06-30
Article Type : Research
Abstract :Çocukluk çağında sık karşılaşılan olguları radyolojik olarak üç grupta değerlendirebiliriz. Doğumsal üriner sistem anomalileri nispeten sık görülen anomaliler olup, en çok böbreklerin pozisyon ve şekil anormallikleri izlenir1. Çocuklarda son dönem böbrek yetmezliğinin yaklaşık yarısının nedeni bu anomalilerdir. Olgularda taş gelişimi, enfeksiyon, hipertansiyon gibi komplikasyonlarla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu nedenlerle erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Üst üriner sistemin doğumsal anomalileri olan hastaların yaklaşık üçte ikisinde iskelet sistemi, kardiyovasküler sistem, gastrointestinal sistem ve merkezi sinir sistemi gibi diğer organ sistemlerinin anomalileri de eşlik eder. Tanı, takip, cerrahi planlama, komplikasyonların tespiti ve ilişkili ekstrarenal malformasyonların ortaya konulmasında radyolojik değerlendirme çok önemli rol oynar.Keywords : Olgu, radyolojik, değerlendirme