- Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi
- Vol: 19 Issue: 3
- HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI ALGILARININ BELİRLENMESİ
HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI ALGILARININ BELİRLENMESİ
Authors : Hüsna Özveren, Emel Gülnar, Dilek Özden
Pages : 158-166
Doi:10.24938/kutfd.320014
View : 17 | Download : 3
Publication Date : 2017-12-18
Article Type : Other
Abstract :Amaç: Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin ağız diş sağlığı algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 242 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri; Tanıtıcı Özellikler Formu, Çok Boyutlu Ağız Diş Sağlığı Kontrol Odağı Ölçeği (ÇBASKO), Ağız Diş Muayene Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde, yüzdelik hesapları, ortalama ölçüleri, Student t testi, One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin %86’sının kız öğrenci olduğu, %50.4’nün genel sağlığını ve %37.2’sininde ağız diş sağlığını iyi düzey olarak algıladıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin DMFT indeksi 3.42±3.09 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin ÇBASKO toplam puan ortalaması 59.47±7.50’dir. Öğrencilerin, diş fırçalama durumları, genel sağlık ve ağız diş sağlığına yönelik algıları ile ÇBASKO toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). Sonuç: Araştırma sonucunda hemşirelik öğrencilerinin ağız ve diş sağlığı algılarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik müfredatlarında ağız diş sağlığı eğitimine önem verilmesi önerilmektedir.Keywords : Ağız-diş sağlığı, hemşirelik öğrencisi, hemşirelik