- Karadeniz İncelemeleri Dergisi
- Cilt: 18 Sayı: 36 Güncel Sayı
- ERZURUM’UN SOSYAL VE EKONOMİK TARİHİNDE KIRKDEĞİRMENLER
ERZURUM’UN SOSYAL VE EKONOMİK TARİHİNDE KIRKDEĞİRMENLER
Authors : Murat Küçükuğurlu, Naim Ürkmez
Pages : 91-122
Doi:10.18220/kid.1478000
View : 39 | Download : 63
Publication Date : 2024-05-04
Article Type : Research
Abstract :Palandöken Dağlarının Boğaz mevkiinden başlayan Kırkdeğirmenler Suyu, Erzurum tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu su, ismini üzerinde bulunan kırk adet değirmenden almaktadır. Tarih boyunca Erzurum’u ekonomik, toplumsal ve stratejik açılardan etkisi altına almıştır. Bu su üzerinde bulunan değirmenler mühim bir ordu ve komuta merkezi olan Erzurum’un un ihtiyacını karşılamada ciddi bir rol oynamıştır. Değirmenler, varlıklarını yirminci yüzyılın ortalarına kadar sürdürmüştür. Kırkdeğirmenler Suyu halkın ve şehir ileri gelenlerinin yazın vakit geçirdiği, çadırlar kurarak kamp yaptığı bir mekân olmuştur. Bu sebeple halk nezdinde hikayelere, efsanelere konu olan bir yer olmuştur. Her şeyden önemlisi Kırkdeğirmenler Suyu, şehrin önemli bir içme suyu kaynağı olmuştur. Bu çalışmada Kırkdeğirmenler Suyu’nun Erzurum’un sosyal ve ekonomik tarihine etkisi; arşiv belgeleri, seyahatnameler, derleme bilgiler çerçevesinde incelenmiştir.Keywords : Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Kırkdeğirmenler Suyu, değirmen