- Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Issue: 26
- Türkiye Köylü Partisi’nin Ağrı Teşkilatlanması 1952-1958
Türkiye Köylü Partisi’nin Ağrı Teşkilatlanması 1952-1958
Authors : Mehmet Pinar, Özlem Karapinar
Pages : 348-368
View : 10 | Download : 5
Publication Date : 2021-04-30
Article Type : Research
Abstract :Demokrat Parti DP içinde siyaset yapan Remzi Oğuz Arık, Cezmi Türk gibi kişiler kendi partilerinin otoriter yapıya büründüğü iddiasıyla partiden ayrılarak Türkiye Köylü Partisi çatısı altında köy siyasetine yeni bir çehre kazandırmak adına harekete geçtiler. Partinin kurucu kadrosu köy/köycülüğü merkeze alan anlayıştan ziyade taşradan olaya bakan bir yol geliştirmek için partiyi kurduklarını belirtmekteydiler.Bu düşünce çerçevesinde Doğu Anadolu’da teşkilatlanmaya başladı. Muş, Van, Elazığ, Malatya ve Ağrı teşkilatlanmanın başında gelmekteydi. Ağrı Köylü Partisi Teşkilatı 22 Ağustos 1955 tarihinde DP’de siyaset yapan Fettah Aktan başkanlığında kuruldu. Ağrı Merkez teşkilatlanması çalışmalarını tamamladıktan sonra ilçe ve köylerde örgütlenmeye başladı. Teşkilatlanmada önde gelen ve başarılı olan ilçelerin başında Diyadin ve Taşlıçay gelmekteydi. Türkiye Köylü Partisi’nin Ağrı’daki en büyük başarısı Diyadin’de belediye seçimleri kazanmasına karşın iktidar partisinin itirazları sonucu seçimler iptal edildi. Partinin Ağrı’da karşılaştığı en büyük problem sadece köylülerin teşkilatın içerisinde yer aldığı algısıydı. 1957 Seçimleri öncesi partiden ciddi sayıda üye istifa ederek DP saflarına katıldı. Parti, Ağrı’da siyasi bir başarı gösterememesine karşın muhalefetin iktidar karşısında tavrını anlamamız açısından önemli bir rol üstlendi.Keywords : Ağrı, Diyadin, Remzi Oğuz Arık, Seçimler, Türkiye Köylü Partisi