Afetlerde Hemşirelerin Psikolojik İlk Yardım Rolleri
Authors : Yasemin Özyer, Samet Dinçer
Pages : 198-206
Doi:10.21733/ibad.650795
View : 9 | Download : 4
Publication Date : 2020-08-18
Article Type : Review
Abstract :Afetler dünya genelinde artış göstermektedir. Sağlık çalışanları, toplum genelinde bir afet durumunda uygun ve verimli bir şekilde olaylara müdahale edebilmeli ve cevap verebilmelidir. Geleneksel sağlık eğitimi afetler gibi yüksek riskli ya da az karşılaşılan olaylarla ilgili olarak gerçekci deneyimlerin sağlandığı bir eğitim vermemektedir. Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan hemşireler afetlere hazırlık ve hasta bakımında kilit rol oynamaktadır. Afetlere müdahale konusunda yeterli bilgiye, beceriye, yeterliliğe ve hazırlığa sahip olmaları gerekmektedir. Afet hemşireliği ve risk yönetiminde eğitim almamakla birlikte afet müdahalesine katılan sağlık personelinin bu yönde geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, afetlerde görev alan hemşirelerin, afet konusunda bilgi, beceri, yeterlik, yetkinlik, psikolojik ilk yardım ve afete hazırlık eğitimlerinin önemini vurgulamak amacıyla yapılmıştır.Keywords : Afet, Afet hemşireliği eğitimi