- Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Dergisi
- Vol: 19 Issue: 2
- Impact of Toilet Hygiene Training Program on SchoolAge Children
Impact of Toilet Hygiene Training Program on SchoolAge Children
Authors : Çağrı Çövener-özçelik, Eda Aktaş, Halime Sefer, Ayşe Ferda Ocakçi
Pages : 25-40
View : 14 | Download : 8
Publication Date : 2017-08-01
Article Type : Other
Abstract :Amaç: Bu araştırmanın amacı bir ilkokulda 7-12 yaş arası çocuklara, okul/çocuk sağlığı hemşiresi tarafından verilen tuvalet hijyen eğitiminin etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Deney ve kontrol gruplu ön test-son test düzeninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 7-12 yaş arasındaki 150 78 deney ve 72 kontrol grubu öğrenci oluşturmuştur. Bulgular: Öğrencilerin sadece %46,7’sinin doğru tuvalet hijyeni yöntemini bildikleri saptanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerin girişim öncesi ve sonrası Tuvalet Hijyeni Değerlendirme Formu’ndan aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur pKeywords : Okul sağlığı, Tuvalet hijyeni, Sağlık eğitimi