Ergenlik ve Obezite: Halk Sağlığı Hemşireliği Bakış Açısı
Authors : Duygu Yeşilfidan, Filiz Adana
Pages : 38-44
View : 10 | Download : 5
Publication Date : 2019-11-11
Article Type : Review
Abstract :Anne karnından başlayıp yaşamın son bulduğu zamana kadar süre gelen beslenme, yaşam için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Besin öğelerinin vücuda yeterli ve dengeli miktarda alınması insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için en önemli unsurdur. Her bireyin günlük yaşamında kullanabilmesi için yaşına, cinsiyetine, yaptığı işine, hastalık durumuna, genetik ve psikolojik yapısına göre farklılık gösteren enerjiye ihtiyaçları vardır. Böylece bireylerin özellikle de ergenlerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, aldığı enerji ile harcadığı enerjiyi dengede tutabilmesi gerekmektedir. Ergenlik dönemindeki bireylerin beslenme düzeni ve alışkanlıklarının oluşmasında ergenlik döneminin önemli ve belirgin özellikleri olan hızlı büyüme, fizyolojik, ruhsal ve sosyal açıdan meydana gelen değişimler etkili olabilmektedir. Bu dönemde kazanılmış olan yanlış beslenme alışkanlıkları, öğrenme, anlama ve algılama ile ilgili zihinsel işlevleri olumsuz yönden etkileyebileceği gibi obezite ve diğer beslenme sorunlarının da oluşmasına zemin hazırlayabilir. Son yıllarda obezitenin yaygınlığı endişe verecek düzeyde artmakta ve sorun birçok düşük ve yüksek gelirli ülkeleri etkilemektedir. Ergenlik döneminde görülen obezite ilerleyen yaşlarda beraberinde birçok kronik hastalığa da (kalp-damar hastalıkları, diyabet… vb.) zemin hazırlamaktadır. Öte yandan obezitenin önemli bir sorun olmasındaki etkenlerden birisi de yaşam tarzı değişiklikleri ile büyük ölçüde önlenebilir olmasıdır. Halk sağlığı hemşireliğinin en önemli amaçlarından biri de sağlık eğitimi yolu ile bireylerde olumlu davranış değişikliği geliştirmektir. Bu nedenle özellikle toplu yaşam alanlarında ve özellikle de genç/ergen nüfusun toplu olarak bulunduğu okullarda konu ile ilgili yapılacak araştırmalar koruyucu sağlık hizmetleri açısından rehber niteliği taşıyacaktır. Türkiye’de halk sağlığı hemşireliği uygulamaları kapsamında obezitekonusuna ilişkin girişimsel faaliyetlerin planlanması, bunların olumlu sağlık davranışlarını geliştirme eğitimine rehber olması ve literatürekatkı sağlaması gerekmektedir ve konuya ilişkin girişimsel çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.Keywords : Ergenlik, Halk Sağlığı Hemşireliği, Obezite