- Hayvan Bilimi ve Ürünleri Dergisi
- Vol: 4 Issue: 1
- Van İli Merkez İlçede Küçükbaş Hayvancılık Faaliyetleri ve Genel Sorunlar: I. İşletmelerin Yapısal Ö...
Van İli Merkez İlçede Küçükbaş Hayvancılık Faaliyetleri ve Genel Sorunlar: I. İşletmelerin Yapısal Özellikleri
Authors : Aşkın Yildiz, Turgut Aygün
Pages : 23-36
Doi:10.51970/jasp.891211
View : 10 | Download : 5
Publication Date : 2021-06-25
Article Type : Research
Abstract :Bu araştırma, Van ili merkez ilçede küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal özellikleri ve genel sorunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini Merkez ilçeye bağlı köylerde bulunan 168 küçükbaş hayvancılık işletmesinde yapılan anketler oluşturmuştur. Küçükbaş hayvancılık işletmelerinde ortalama koç, anaç koyun, kuzu, teke, anaç keçi ve oğlak sayıları sırasıyla 2.87, 81.27, 61.97, 0.89, 13.27 ve 11.27 baş olarak bulunmuştur. Yetiştiricilerin ortalama yaşı 48.75 ve ailedeki birey sayısı ise 9.68 kişi olarak saptanmıştır. Küçükbaş hayvan işletmelerinin ortalama sulu ve kıraç arazi varlığı sırasıyla 51.66 da ve 75.17 da olarak belirlenmiştir. Yetiştiriciler eğitim durumları bakımından ele alındığında; %69’u ilkokul, %3.6’sı lise mezunundan, %10.7’si ise okuma yazma bilmeyenlerden oluşmaktadır. Hayvan barınaklarının %100’ü kapalı ağıl şeklindedir. Barınak yapı malzemesi olarak %51.8’i kerpiç ve %33.3’ü ise brikettir. Koyun ve keçi yetiştiriciliğinin en önemli sorunları olarak; çoban bulma zorluğu, veterinerlik hizmetlerinin yetersizliği, genç nüfusun bu istihdam koluna talebinin azlığı ve büyük şehirlere göçün hızla artmasıdır. Bu sorunların giderilmesi, küçükbaş hayvancılık işletme sahiplerinin hayvancılığa olan ilgisini artıracağı ve ildeki küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine bilgi kaynağı olacağı düşünülmektedir.Keywords : Aile işletmeleri, Küçükbaş hayvancılık, Van, Yapısal özellikler, Yetiştirici sorunları