- Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi
- Vol: 1 Issue: 1
- BİR YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE HEMŞİRE İHTİYACININ BELİRLENMESİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA
BİR YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE HEMŞİRE İHTİYACININ BELİRLENMESİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA
Authors : Leman Kutlu, Kadriye Karaşahin, , Emine Ayvaz, Emircan Özdemir, Cevriye Ilçin
Pages : 57-73
View : 16 | Download : 4
Publication Date : 2018-09-30
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Bu araştırma ,bir yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların tedavi ve bakım gereksinimleri doğrultusunda hasta- hemşire oranını belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Bu çalışmada TGSS-28 formu kullanılarak 9 hafta süresince yoğun bakıma yatan 112 hastanın günlük TGSS-28 puanları hesaplandı.1TGSS-28 puanı hesaplanarak yoğun bakım için gerekli olan hemşire sayısı ve hemşire hasta oranı belirlendi. İstatistiksel yöntem olarak yüzdeleme ve ortalama kullanıldı. Bulgular: Hastaların TGGS -28 puanları 8 ile 53 puan arasında değiştiği ve hasta sayısının Sınıf ll ‘de yoğunlaştığı tespit edildi. Toplam ortalama TGSS-28 puanı 27.19 olarak bulunmuştur. 9 hafta süresince yapılan değerlendirmeler sonucunda hemşire hasta oranının 1/3 olduğu ancak bu oranının hastaların tedavi ve bakım gereksinimleri doğrultusunda 1/2 olması gerektiği saptandı. Sonuç: Çalışmanın yapıldığı yoğun bakım ünitesinde ortalama TGSS-28 puanı 27.19 ve hemşire hasta oranı da 1/ 2 olarak bulundu.Keywords : : Yoğun bakım ünitesi, hemşire, hasta