Uşak Evlerinin Günümüze Yansıması ve Bireysel Söylemler
Authors : Muna Silav, Naile Salman Çevik
Pages : 69-76
Doi:10.32547/ataunigsed.547462
View : 11 | Download : 4
Publication Date : 2019-10-26
Article Type : Review
Abstract :Uşak ili, tarihsel süreç içerisinde önemli yerleşme yeri olarak merkezi konumda bulunmuştur. Bu merkezi konum, Uşak iline coğrafi ve kültürel anlamda önem kazandırmıştır. Uşak il merkezinde yer alan, kentin geleneksel yerleşme dokusunu yansıtan ve kent tarihinin yaşayan belgesi olan Uşak evleri, mimari birer kültürel mirastır. Kent kimliğinin şekillenmesinde önemli yeri olan bu evler, tasarımı ve malzemesi ile bulunduğu coğrafyayı yansıtan, sivil mimarlık yapıları olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, Uşak ilinin tarihsel ve kültürel kimliğini oluşturan önemli alanlardan biri olan tarihi evlerin esin kaynağı olarak araştırılması, belgelenmesi ve sanatsal açıdan yeniden yorumlanması biçiminde değerlendirilebilecek olan bu çalışma, geleneksel kentsel dokunun, toplum yapısının, yaşam biçiminin sürdürülebilirliği kavramlarından yola çıkarak, mekan-bellek-kültür ve aidiyet kavramları özelinde, Naile Salman Çevik’in ekslibrislerinde ve Muna Silav’ın suluboya çalışmalarında, özgün bireysel uygulamalar bakımından dikkat çekmektedir.Keywords : Kültürel Miras, Kentsel Doku, Geleneksel Yerleşim, Uşak Evleri, Sanat