ÇANAKKALE’DE ÇOK İŞLEVLİ BİR YAPI: KUMARLAR KÖYÜ CAMİİ
Authors : Zekiye Uysal
Pages : 143-158
View : 13 | Download : 4
Publication Date : 2013-11-19
Article Type : Other
Abstract :Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kumarlar köyü, bölgedeki köylerin çoğu gibi Yörük veya Türkmenler tarafından kurulmuştur. 16. yüzyılda Çatalbergos Kazası’na bağlı olan köyün camisi, çok işlevli düzeniyle ilgi çekmektedir. 19. yüzyıldan kalma yapı H.1323 /M.1905 yılında onarılmıştır. Yapıda, bir sofanın çevresine yerleştirilmiş ibadet bölümü ve sosyal amaçlara hizmet eden odalar; Erken Osmanlı devrindeki zaviye ve imaret türü yapıların çok işlevli düzenini hatırlatmaktadır. Bu işlevi bakımından, yine zaviye geleneğine dayanan köy odalarıyla da benzer tarafları vardır. Güney cephedeki büyük kemerin üzerinde yer alan seramik kakma, süsleme sanatında eski bir geleneğe dayanır. Buradaki seramik tabak, Avrupa’dan ithal edilmiş bir yarı porselendir.Keywords : Çanakkale, Çan, Kumarlar Köyü, Zaviye, İmaret