- Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi
- Issue: 14
- OLTU/HOVAK (ALATARLA) KÖYÜ'NDE ESKİ TÜRK SANATININ İZLERİNİ TAŞIYAN BİR TARİHİ KALINTI
OLTU/HOVAK (ALATARLA) KÖYÜ'NDE ESKİ TÜRK SANATININ İZLERİNİ TAŞIYAN BİR TARİHİ KALINTI
Authors : Hamza Gündoğdu
Pages : 57-70
View : 8 | Download : 3
Publication Date : 2010-03-04
Article Type : Other
Abstract :Erzurum'un Oltu ilçesinin Hovak (Alatarla) Köyünde XI-XII. yüzyıllara tarihlenen bir kale şato bulunmaktadır. Ulaşım) güç olan köyün güneydoğusunda, eğimli bir arazide kurulmuş olan kale-şato, stratejik bakımdan da önem taşımaktadır. Milattan önceki VII-VI. yüzyıllarda Orta Asya'dan büyük göçlerle gelen halkın bir kısmı da buraya yerleşmiştir. Ksenofon'un "Onbinlerin Dönüşü" adlı eserinde zikrettiği Tavok'ların yurdu olan çevre halkı, bu göçlerle buraya gelip yerleşen Orta Asya halklarından Saka (İskit) lardı. Daha sonra gelen Kıpçaklarla da yöre yöredeki Türk nüfusu giderek artmıştı. Şamanist, Musevi, Hıristiyanlık ve İslam dinleri çerçevesinde faaliyet gösteren halk, Selçuklular zamanında kısmen, Osmanlılar zamanında büyük çoğunlukla İslamiyeti kabul etmişlerdi. Bu makalede Orta Asyalı gelenekleri Anadolu-Türk kültürü çerçevesinde sentezleyen yöre halkınca burada yaptırılan tarihi yapılardan ortaçağ geleneklerinin temsilcisi bir şato-kale üzerinde durulacaktır.Keywords : Hovak, kale-şato, Tavoklar, sakalar, Kıpçaklar