- Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi
- Issue: 1
- OLTU TAŞININ DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI VE TÜRK ÜNİVERSİTESİ TÜRK HALK TAKILARI BÖLÜMÜ
OLTU TAŞININ DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI VE TÜRK ÜNİVERSİTESİ TÜRK HALK TAKILARI BÖLÜMÜ
Authors : Tahsin Parlak
Pages : 111-117
View : 7 | Download : 3
Publication Date : 2010-03-02
Article Type : Research
Abstract :Geleneksel Türk El Sanatları içerisinde yeterince ele alınmamış konulardan birisi de Geleneksel Türk Halk takılarıdır. Oysaki Türklere ait ilk takı örnekleri, Orta Asya'nın damgasını taşunak:tadır. Hun Kurganlarında yapılan kazılarda Türklerin çok eski çağlardan beri takı sanatına önem verdikleri ve hayli maharetli birer usta oldukları ortaya çıkmıştır. orta Asya'da başlayan Türk takı sanatı Anadolu'da bütün orjinalliği ile gelişmiştir. Güllü, Oval, Ajurlu, Perçem, Zmüfbastı, Beyzi, Perperi, Sakındırak, Tomaka gibi isimlerle adlandınlan takılar geçmişten günümüze devam ede gelen hünerli ellerin ürünleridir. Hünerli eller bu takılan üretirken Doğada az bulunması yanında, renk, biçim, işleme kolaylığı ve estetik değerleriyle tanınan, kıymetli madenler grubuna giren ve ülkemizde 5Ü'ye kadar çeşidine rastlanan elmas, zümrüt, opal, safır, yakut, ımetaşı, kehribar ve oltutaşı vb. gibi kıymetli taşlardan da yararlanmış metalle bütünleştinnişlerdir. Tesbih, pipo, ağızlık ve Geleneksel Türk halk takılan yapımında kullanılan, Oltutaşı Yurdumuzda Haymana (ANKARA), Bayburt ve Dünyadaki en güzel örnekleri ile Erzurum ilimizin Oltu ilçesinde çıkarılmaktadır.Keywords : OLTU TAŞI, TÜRK, ÜNİVERSİTESİ