ERZURUM GRAVÜRLERİ
Authors : Mustafa Küçüköner
Pages : 59-72
View : 8 | Download : 3
Publication Date : 2010-03-01
Article Type : Other
Abstract :Avrupa kökenli bir sanat dalı olan Gravür, 15. yüzyılda sanat alanında kullanılmaya başlanmıştır. Büyük sanatçılar tarafından da ilgi görerek özgün sanat eserleri üretmede ve de tarihi olayları ve yerleri belgelemede oldukça etkin bir görev üstlenmiştir. Çoğaltılmasının kolay oluşu sayesinde de her kesimden insanın birer sanat eserine sahip olmasını sağlamıştır. Avrupalı sanatçıların Anadolu'dan yaptıkları gravürler bize Osmanlı Dönemindeki Anadolu ve İstanbul hakkında birer belge görevi görmektedirler. Günümüzde ise kültürel mirasların en çok olduğu ülkemizde yer alan ve tarihe ışık tutan önemli eserleri, gravür sanatıyla resme dönüştürerek geleceğe birer belge olarak bırakmak ve sanat, kültür, toplum ve eğitim ilişkilerinin güçlenmesinde katkıda bulunmak amacıyla, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Gravür Atölyesinde "Erzurum Gravürleri" adı altında bir çalışma başlatılmıştır. Erzurum Gravürleri adıyla başlatılan bu çalışmalar ilk başta Erzurum ve yöresini konu almıştır. Yurt içinde sergiler yapılarak üretilen gravürler halka sunulmuştur. Zamanla Türkiye 'nin diğer bölgelerinin gravürleri de çalışılacaktır. Ortaya çıkan sonuçlar hem yurt içinde hem de yurt dışında sergilenecek ve çeşitli kitap ve dergilerle yayımlanarak kalıcı hale getirilecektir.Keywords : Erzurum, Gravür, Sanat, Kültürel Miras, Sergi