- ESTÜDAM Halk Sağlığı Dergisi
- Vol: 4 Issue: 1
- ANXIETY AND DEPRESSION LEVELS OF DOCTORS DURING STUDYING FOR EXAMINATION FOR SPECIALTY IN MEDICINE -...
ANXIETY AND DEPRESSION LEVELS OF DOCTORS DURING STUDYING FOR EXAMINATION FOR SPECIALTY IN MEDICINE - TIPTA UZMANLIK SINAVINA HAZIRLANAN HEKİMLERİN ANKSİYETE VE DEPRESYON DÜZEYLERİ
Authors : Ömer Ataç, Osman Erol Hayran, Alişan Emreciksin
Pages : 35-44
Doi:10.35232/estudamhsd.475125
View : 20 | Download : 5
Publication Date : 2019-01-18
Article Type : Research
Abstract :Bu araştırma, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hazırlanan hekim ve hekim adayları arasında sınava hazırlık sürecinde anksiyete ve depresyon görülme sıklıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştırBu araştırma İstanbul’daki bir Tıpta Uzmanlık Sınavı Hazırlık Merkezi’nde eğitim alan 396 hekim ve hekim adayları katılmıştır. Katılımcılara Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştırAraştırmaya katılan 396 kişinin %69.7’si henüz mezun değildir. Katılımcıların %30.8’i en az 1 defa sınava girmiştir. Ölçek sonuçlarına göre, katılımcıların %49.5’inde depresif belirti varlığı, % 58.8’inde ise anksiyete belirtisi varlığı bulunmaktadır. Mezunlarda depresif belirti varlığı %40.8, mezun olmayanlarda ise %53.3 olarak hesaplanmıştır (p=0.029). Anksiyete belirtisi varlığı yönünden karşılaştırıldığında ise, mezunlarda oran %70.8 iken, mezun olmayanlarda ise %53.6’dır (p=0.002). Hedeflenen branşa göre, hem depresif belirti varlığı hem de anksiyete belirtisi varlığının en az olduğu grup ‘’Alacağım puana göre tercihim netleşecek’’ yanıtını verenler olmuştur. Bu grupta depresif belirti varlığı %36.6, anksiyete belirtisi varlığı %46.2’dir (sırasıyla p<0.001 ve p=0.002). Girilen sınav sayısına göre depresif belirti varlığı en yüksek olarak %54.0 oranında ‘’hiç girmeyenlerde’’, en az ise %28.6 oranında ‘’1 defa’’ girenlerde tespit edilmiştir. Anksiyete belirtisi varlığı ise, en yüksek olarak %78.8 oranında ‘’2 defa’’ girenlerde en az ise %54.0 oranında ‘’hiç girmeyenlerde’’ tespit edilmiştir (sırasıyla p=0.025 ve p=0.031). Çalışmamıza katılanların %49.5’inde depresif belirti, % 58.8’inde ise anksiyete belirtisi bulunmaktadır. Cinsiyete göre karşılaştırıldığında, kadınlarda depresif belirti varlığı erkeklere göre önemli düzeyde yüksek çıkmıştır. TUS, tıp fakültesi öğrencilerinin önünde önemli bir hedef olarak bulunmaktadır. Hekimlerin meslek hayatları için çok önemli olan bir sınavın, ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olması kaçınılmazdır.Keywords : anksiyete, depresyon, tıpta uzmanlık sınavı, intörn doktor