- Ege Tıp Bilimleri Dergisi
- Düşmeye Çok Yönlü Bakış Sempozyumu ll Special Issue
- DÜŞENİ KURTARABİLİR MİYİZ? 3
DÜŞENİ KURTARABİLİR MİYİZ? 3
Authors : Ünal Öztekin
Pages : 181-183
View : 10 | Download : 4
Publication Date : 2018-12-29
Article Type : Other
Abstract :Yaşlılık morfolojik, fizyolojik ve patolojik değişikliklerin olumsuz yönde ilerlemesi durumudur. Fiziksel ve ruhsal yeteneklerin azaldığı bir süreçtir. Yaşlılık dönemi sağlık açısından bağımlılık ve kronolojik olarak incelendiğinde ise 65 yaş ve üzerini kapsayan dönemdir. Yaşlandıkça, her iki cinste ortaya çıkabilecek özellikle idrar yolları patolojileri ve neden olduğu semptomlar ile bu patolojilerin tedavisinde kullanılan medikal tedaviler, hastalarda düşmeye neden olabilmektedir. Erkek hastalarda, benign prostat hiperplazisi (BPH), prostat kanseri, kemik mineral dansitesini bozabilen hormonal patolojiler (hipogonadizm, prolaktinoma), erektil disfonksiyon gibi hastalıklardan kaynaklanan semptomlar ve tedavi sürecinde oluşabilecek cerrahi komplikasyonlar ve ilaç yan etkilerine bağlı düşme riski artabilir. Kadın hastalarda, özellikle aşırı aktif mesane ve idrar inkontinansı semptomları ile karşımıza çıkan hastalıklarda, semptomların kontrolü için yapılan ani hareketler düşmeye neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisine bağlı da düşme riski artabilir. Düşme önemli bir toplum sağlığı problemidir. Düşme konusunda, sağlık çalışanları ve toplum bilgilendirilmeli ve farkındalığının artırılması sağlanmalıdır. Gerekli önlemler alınırsa, düşmeye bağlı problemler en aza indirgenecek ve toplum sağlığı olumlu yönde etkilenecektir.Keywords : düşme, kurtarma