- Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Elektronik Dergisi
- Vol: 10 Issue: 4
- Hemşirelik İmajı ve 1950’li Yıllarda Bir Seri İlan
Hemşirelik İmajı ve 1950’li Yıllarda Bir Seri İlan
Authors : Ismet Eşer, Nilay Orkun, Perihan Çetin
Pages : 275-278
View : 11 | Download : 7
Publication Date : 2017-11-01
Article Type : Other
Abstract :Hemşirelik imajı uzun tarihsel süreç içerisinde her zaman tartışılan ve çözüm önerileri getirilen bir konu olmuştur. Buna rağmen hemşirelerve toplum, hemşirelik mesleği ve hemşire imajı ile ilgili bugün de devam eden bir takım kalıplaşmış görüşlere sahiptir. Geçmiş dönemlerdehemşirelik imajlarına bakıldığında; beyaz melek, seksi kadın, doktor yardımcısı, doktorun sağ kolu olduğu görülmektedir. Ülkemizin enpopüler dergilerinden olan "Hayat Dergisi"nde 1950'li yılların sonlarında E. R. SQUIBB and Sons İlaç Firması, hemşirelik mesleğininönemini anlatan ve kadınları hemşire olmaya çağıran ilanlar yayımlamıştır. İlanlarda hemşirenin koruyucu ve tedavi edici hizmetlerdekirolünün önemine vurgu yapılırken, yazıların altında 'Hemşire doktorun sağ koludur' sloganı yer almaktadır. Sağ kol önemli olmakla birliktesadece yardımcıdır. Ülkemizde hemşirelik alanındaki gelişmelere rağmen, son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre hemşirelikmesleğinin hala "doktorun yardımcısı", "doktorun sağ kolu" olarak algılanmaya devam ettiği görülmektedir. Toplumda ve hemşirelerinkendilerinde var olan bu kalıplaşmış görüşler, mesleği ve meslek üyelerini birçok açıdan olumsuz etkilemektedir. Bu makalede 1950’liyıllarda yayımlanan bu seri ilanların hemşirelik mesleğinin imajına nasıl yansıdığı tartışılmıştır.Keywords : Hemşirelik, Hemşirelik İmajı, Hemşirelik Tarihi.