- Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dergisi
- Issue: 19
- "Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Programının" Sınav Kaygısına Etkisine Yönelik Deneysel Bir Ç...
"Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Programının" Sınav Kaygısına Etkisine Yönelik Deneysel Bir Çalışma
Authors : Nermin Öner Koruklu, Hatice Öner, Hasan Can Oktaylar
Pages : 0-0
View : 18 | Download : 6
Publication Date : 2006-12-01
Article Type : Other
Abstract :Bu çalışmanın amacı, Öğrenci Seçme Sınavı öncesinde ortaya çıkan sınav kaygısı ile başa çıkmada `sınav kaygısı ile başa çıkma programının" etkisini incelemektir. Araştırma, kontrol gruplu öntest sontest modeline uygun deneysel bir çalışmadır. Çalışmaya, 30 deney 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere çalışmanın öncesinde ve sonrasında Otomatik Düşünce Ölçeği (ODÖ) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Deney grubu sekiz haftalık "Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Prograını"na katılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda deney grubunda bulunan öğrencilerin Otomatik Düşünce Ölçeğrnden elde ettikleri ön test ile son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Ayrıca Durumluk Kaygı Envanteri sonucunda elde edilen ön test-son test puanları arasında da anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Fakat Sürekli Kaygı Envanteri sonucunda elde edilen ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Kontrol grubunda ise, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Otomatik Düşünce Ölçeği'nden elde edilen ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Anlamlılık düzeyi: 0.01 olarak alınmıştır. Bu sonuçlar, sınav kaygısı ile başa çıkmada uygulanan programın yararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca deney grubunda bulunan öğrencilerin anne babaları ile yapılan bilgilendirme toplantılarının, öğrencilerin kaygılarını azaltmada etkili olduğu öğrencilerle yapılan bireysel görüşmeler sonucunda saptanmıştır.Keywords : Sınav kaygısı, düşünce düzenleme tekniği