- Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dergisi
- Issue: 17
- EĞİTİMDE BİLİME KATKI: LİSANS ÜSTÜ EĞİTİM SEMPOZYUMU LİSANS ÜSTÜ PROGRAMLARINDA BİYOLOJİ ÖĞRETİM YÖN...
EĞİTİMDE BİLİME KATKI: LİSANS ÜSTÜ EĞİTİM SEMPOZYUMU LİSANS ÜSTÜ PROGRAMLARINDA BİYOLOJİ ÖĞRETİM YÖNTEMİNDE VERİMLİLİK
Authors : Rıdvan Kete, Nazan Acar
Pages : 0-0
View : 10 | Download : 4
Publication Date : 2005-12-01
Article Type : Other
Abstract :Bir ülkenin gelişmesine paralel olarak eğitim-öğretim programları da aynı oranda yenilenmeli ve teknolojinin im¬kanlarından faydalanılmalıdır. Eğitim-öğretimde odak noktasını öğretmen oluşturduğuna göre, öğretmen eğitimi, en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde öğretmen eğitimi yeni bir yapılanma ile düzenlenmiştir. Bu düzenlemede Ortaöğretim kurumlarına Biyoloji-Fizik-Kimya öğretiminde (Alan öğretmeni eğitimi) olan dersler bitirildikten sonra 3 yarıyıl formasyon dersleri şeklinde programlandı. Bu programlarda oluşturulan alan (Biyoloji) öğretimi yöntemi dersleri 2 yarıyıl sürmekte ve bu derslerden verimlilik yeterince sağlanabiliyor mu?. Bunu ortaya koymak için Buca Eğitim Fakültesi 4. ve 5. sınıflar ile Tezsiz yük¬sek lisans programında yer alan öğretmen adayları üzerinde araştırma yapıldı. Bu araştırmada dersin istenilen hedeflerine ulaşılmasını belirleyen bir tutum ölçeği geliştirilmeye çalışıldı. Hazırlanan 25 sorulu Likert tipi ölçek (14+10) = 24 Tezsiz yüksek lisans öğrencisi ile (25+25) = 50 Eğitim Fakültesi öğrencisi üzerinde uygulandı. Elde edilen verilere göre SPSS 9. 00 hazır paket programıyla güvenirlik ve faktör analizleri yapılmıştır. Bu şekilde oluşturulan Biyoloji öğretiminde verimliliği belirlemeyi amaçlayan Verimlilik ölçeğimiz ile dersin amaçlarına ulaşılıp ulaşılmadığı belirlenmeye çalışıldı. Ayrıca bu ölçek daha sonra bazı Eğitim Fakültelerinde uygulanılarak karşılaştırma olanağı oluşturulabilecektir.Keywords : Biyoloji Öğretim Yöntemi, Ölçek, Verimlilik, Lisans üstü