- Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dergisi
- Issue: 23
- Almanya'daki Üçüncü Kuşak Türk Gençlerinin Sorunlarının İncelenmesi
Almanya'daki Üçüncü Kuşak Türk Gençlerinin Sorunlarının İncelenmesi
Authors : Adnan Kulaksizoğlu
Pages : 0-0
View : 7 | Download : 4
Publication Date : 2008-12-01
Article Type : Other
Abstract :Bu araştırmada Almanya'da Kuzey Ren-Vestfalya'da yaşayan 15-20 yaşlarındaki üçüncü kuşak Türk gençlerinin sorunlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada aşağıdaki soruların cevabı aranmıştır. I. Katılımcıların problem tarama listelerine verdiği cevaplara göre hangi sorunları vardır? 2. Katılımcıların Almanya'daki en önemli üç sorunu nedir? 3. Katılımcılara göre Almanya'daki diğer Türklerin en önemli problemleri nelerdir? Araştırma tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya 447 genç katılmıştır. Katılımcıların en önemli beş sorun alanı aşağıdaki gibidir. 1. Türkiye'deki yakınlarını özleme, 2. Kuran' ı anlama arzusu, 3. Annesinin Almancasının yetersiz oluşu, 4. Türkiye'de farklı algılanmaları 5. Bir almanla evlenmeyi istememeleri Katılımcılara göre "yabancı olma, kültür farklılığı ve uyum" Almanya'da birinci sorun, Almancayı bilmeme ikinci ve Türk düşmanlığı ve ırkçılık Almanya'daki göçmen Türklerin üç önemli sorunudıır. Araştırmanın sonucunda gençlerin sorunları ile ilgili çözüm önerileri tartışılmıştır.Keywords : Almanya'daki Türk gençliği