- Doğuş Üniversitesi Dergisi
- Vol: 2 Issue: 1
- BENİM ADIM KIRMIZI ’DA DOĞU İLE BATI, GEÇMİŞ İLE GÜNÜMÜZ ARASINDA DİYALOGARAYIŞLARI
BENİM ADIM KIRMIZI ’DA DOĞU İLE BATI, GEÇMİŞ İLE GÜNÜMÜZ ARASINDA DİYALOGARAYIŞLARI
Authors : Özlem Uzundemir
Pages : 112-119
View : 13 | Download : 3
Publication Date : 2001-01-01
Article Type : Research
Abstract :Son yıllarda sayısı gittikçe artan tarih romanının en yeni örneklerinden olan Orhan Pamuk’un son romanı Benim Adım Kırmızı 16. yüzyıl Osmanlı nakkaşlarını konu edinen bir cinayet ve aşk romanı olma özelliklerini de taşımaktadır. Pamuk bu romanında 16. yüzyıl Osmanlı sanatçıları ile 20. yüzyıl Türk okuru arasında bir diyalog kurmayı amaçlar. Yazar aynı zamanda romanın postmodern üstkurmaca yapısıyla Doğu ve Batı arasında bir köprü kurmayı da ister. Bu makalenin amacı, Pamuk’un Benim Adım Kırmızı’da Doğu sanatını Batılı yazım tekniklerini kullanarak sunduğunu incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bu yazıda önce nakkaşların Doğu-Batı sanatlarının biçim farklılıklarını ortaya koyan tartışmaları ele alınacak, sonra da romanın yapısı incelenecektir.Keywords : Postmodern Üstkurmaca, Doğu Batı Karşıtlığı, Orhan Pamuk