DOĞU ANADOLU BÖLGESİ ORNİTO - KRONOLOJİK TARİHİ
Authors : Erkan Azizoğlu, Özdemir Adizel, Gökhan Gök
Pages : 34-40
View : 14 | Download : 6
Publication Date : 2018-12-30
Article Type : Review
Abstract :Bu derleme çalışmasının amacı Doğu Anadolu Bölgesi’nde 1980’li yıllara kadar yapılmış ornitolojik çalışmaların kronolojisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada 1650’lerden başlayarak 1980’lere kadar Doğu Anadolu Bölgesi’nde çalışmış 13 araştırmacının ornitolojik verileri derlendi. Bu konudaki ilk veriler Evliya Çelebi’ye aittir. XIX. Yüzyılın son çeyreğine kadar yapılan ornitolojik çalışmalar, genellikle yabancı doğa bilimciler ve mesleği ornitoloji olmayan misyonerlere aittir. Bu kayıtların geneli bölgeyi çoğunlukla yaz aylarında ziyaret eden yabancılara aittir. Bu araştırmacılardan özellikle Hans Kumerloeve’nin Türkiye ornitolojisine büyük katkıları olmuştur. 1980’li yıllardan itibaren yörede üniversitelerin kurulması ile birlikte yerel araştırmacıların bilgileri sahneye çıkmaktadır. Bu veriler çok daha detaylıdır. Özellikle kış ve sonbahar verileri neredeyse ilk defa bu araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Geldiğimiz noktada Türk ornitologlar ülkemizin ornitolojik haritasını büyük oranda tamamlamışlardır. Envanter çalışmaları ülkenin birçok noktasında nihayete ulaştırılmıştır. Artık koruma ve planlama aşamasına gelinmiştir. Günümüzde Türk ornitologların yaptığı çalışmalar sonucu; Van Gölü Havzası’nda en az 233 kuş türü tespit edilmiştir. Ayrıca Erzurum bölgesinde de 239 kuş türü saptanmıştır. Türkiye’deki kuş türü sayısı son olarak rastlantısal türler ile birlikte 513 olarak belirtilmiştir.Keywords : Doğu Anadolu Bölgesi, ornitoloji, ornito – kronoloji, ornitofauna