- Bingöl Üniversitesi Sağlık Dergisi
- Cilt: 5 Sayı: 1 Güncel Sayı
- Cerrahi Birimlerde Çalışan Hemşirelerin İş Yükünün Yaşam Kalitesine Etkisi
Cerrahi Birimlerde Çalışan Hemşirelerin İş Yükünün Yaşam Kalitesine Etkisi
Authors : Hülya Kızıl Toğaç, Emel Yılmaz
Pages : 58-69
Doi:10.58605/bingolsaglik.1385863
View : 118 | Download : 175
Publication Date : 2024-04-30
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Araştırma cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerde iş yükünün yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırmaya Türkiye\'nin batı bölgesindeki bir üniversite hastanesinin cerrahi birimlerinde çalışan 85 hemşire alındı. Araştırma verileri; kişisel bilgi formu, Aşırı İş Yükü Ölçeği ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, student t testi, ANOVA ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 30.91±7.32 yıl, %69.4\'ünün kadın ve %78.8\'inin üniversite mezunu olduğu belirlendi. Hemşirelerin meslekte toplam çalışma süresinin 9.87±7.86 yıl, %56.5\'inin servis hemşiresi olduğu, %68.2\'sinin gündüz ve nöbet karışık çalıştığı ve %48.2\'sinin işinden memnun olduğu saptandı. Katılımcıların Aşırı İş Yükü Ölçeği toplam puan ortalamasının 3.12±0.59, SF-12 fiziksel özet skorun 47.13±7.91 ve SF-12 mental özet skorun 37.17±10.54 olduğu belirlendi. Aşırı İş Yükü Ölçeği ile SF-12 fiziksel özet skor arasında negatif yönde zayıf, SF-12 mental özet skor arasında negatif yönde orta düzey ilişki belirlendi (p<0.05). Sonuç: Araştırma sonucunda hemşirelerin iş yükleri ve fiziksel yaşam kalitelerinin orta düzey, mental yaşam kalitelerinin düşük olduğu saptandı. Hemşirelerin iş yüklerinin azaltılması ve yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik planlamaların yapılması önerilmektedir.Keywords : Hemşire, iş yükü, yaşam kalitesi