- Batman Üniversitesi Yaşam Bilimleri Dergisi
- Vol: 1 Issue: 1
- BİREYİN TOPLUMSALLAŞMA SÜRECİNDE SANAT EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
BİREYİN TOPLUMSALLAŞMA SÜRECİNDE SANAT EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Authors : Derya Şahin, Münire Meral Yağçı
Pages : 273-277
View : 11 | Download : 6
Publication Date : 2012-01-01
Article Type : Other
Abstract :Her toplumda olduğu gibi bizde de hiç şüphesiz sanatın ve sanat eğitiminin önemli bir yeri vardır. Bireyin yaşantısına bakıldığında sanatın onun hayatına canlılık kazandırdığı, ayrı bir hassasiyet verdiği, kim olduğunu ve neye inandığını sorgulamaya teşvik ettiği, kendisine ve içinde yaşadığı topluma karşı daha bilinçli ve daha duyarlı olmasına yardımcı olduğu görülmektedir. Sanatın, bireyin toplumsallaşmasında, insanın ruhsal gereksinimleri karşılamada, kendine güvenen bireyler yetişmesinde rolü büyüktür. Bu rolde sanat eğitimine büyük pay düşmektedir. Sanat eğitimi, toplumsallaşma sürecindeki birey için, içinde yaşadığı dünyayı kavramada, karşılaştığı problemlere karşı çözüm yolları bulmada, gördüğü, hissettiği şeylere karşı tepkilerde bulunmada önemli bir rol üstlenir ve sanat eğitimi bir bütünlük içerisinde düşünüldüğünde birey ve toplum için can damarı durumundadır. Çünkü genel eğitimin hem bilişsel, hem duyuşsal hem de psiko-motor alandaki hedeflerine hizmet etmektedir. Böylece bireyin estetik, fiziksel, zekâ, toplumsal gelişimlerine katkıda bulunmakta ve yaşamın bütünselliği içerisinde sanat yoluyla eğitimini sağlamaktadır. Bu araştırmada sanatın ve sanat eğitiminin bireyin toplumsallaşma sürecindeki olumlu etkileri incelenmektedir.Keywords : Sanat Eğitimi, Toplumsallaşma