- Batı Karadeniz Tıp Dergisi
- Vol: 4 Issue: 2
- A Celiac Disease Case with Secondary Hyperparatyroidism and Autoimmun Thyroiditis
A Celiac Disease Case with Secondary Hyperparatyroidism and Autoimmun Thyroiditis
Authors : Yasin Öztürk, Gamze Öztürk, Muammer Bilici
Pages : 100-103
View : 26 | Download : 12
Publication Date : 2020-08-31
Article Type : Other
Abstract :Çölyak hastalığı, temelde bağırsak emilim bozukluğuyla seyreden ve ortaya çıkan kronik otoimmün bir hastalıktır. Diğer otoimmün hastalıklar ile de birliktelik gösterebilir. Bu yazıda, kronik Hashimato tiroiditli tanısıyla takipte parathormon yüksekliğinin etiyolojik nedeni olarak çölyak hastalığı saptanan bir olgu sunulmaktadır. Celiac disease is a chronic autoimmune intestinal absorption disorder disease progressing with gastrointestinal and extraintestinal symptoms and findings. It may be observed in association with other autoimmune diseases. Here, we present the case of a chronic Hashimoto thyroiditis patient with celiac disease as the etiologic cause of parathormone elevation.Keywords : Çölyak hastalığı, otoimmun tiroidit, Sekonder hiperparatiroidizm