MANUFACTURING FEAR IN POST-9/11 AMERICAN NOVEL
Authors : M Ikbal M Alosman, Raihanah M. M, Ruzy Suliza Hashim
Pages : 917-926
Doi:10.26791/sarkiat.852443
View : 7 | Download : 6
Publication Date : 2021-08-30
Article Type : Research
Abstract :Sistematik yollarla Müslüman öteki bir ızdırap ve korku kaynağına dönüştürülmesini örneklemek için, korku üretme terimini icat ediyoruz (kullanırız). Üretim korkusu, diğerinden korkuyu yaratmanın ve inşa etmenin sistematik bir sürecidir. Bu tür korku, düzenli prosedürler ve teknikler aracılığıyla gerçekleşir ve neredeyse kalıcı bir ruh hali alır. Bu yöntemlerle, öteki korkunç bir varlığa ve daha canavar benzeri nitelikleri taşıyan bir ajana dönüştürülüyor. Bu makalede üç Amerikan romanında korkunun nasıl işlediğini araştırmayı hedefliyoruz, yani, John Updike’ın Teröristi (2006), Don DeLillo’nun Düşen Adamı (2007), ve Andre Dubus III’nin Son Günlerin Bahçesi (2009). Bu üç eserde, bu tür dehşet verici görüntüleri ve Müslümanları örneklendirmesi açısından da inceliyoruz. Müslüman öteki anekdotlarda, korku söylem içinde bağlamsallaştırılmıştır. Bu romanları 9/11 sonrası güvensizlik ve travma atmosferinde incelediyimizde, yazarların kullandığı Müslüman öteki temel yaklaşımlarını ortaya çıkarır. Bu üç eserde, korkunç görüntüler çeşitli teknikler ve yaklaşımlar kullanılarak sunulmuştur. Müslüman öteki korkusu kanlı sahneler, tarihi çatışmalar ve terörist planlarla üretilmiştir.Keywords : Üretim korkusu, 9/11 sonrası roman, Andre Dubus III, John Updike, Don DeLillo