"ENSÎ, KAPILIK, GERMEÇ" TÜRKMEN EVİNİN BEZEĞİ
Authors : Maya Cumaniyazova
Pages : 79-86
View : 7 | Download : 5
Publication Date : 1999-10-01
Article Type : Research
Abstract :"Ensi", "Kapılık", "Germ eç"; Türkmen evinin süsleridir.Kapılık, çadır (Gara öy) kapısının dış yüzüne asılıyor. Ensi, ayak alfana serilen küçük halıdır. Ensi nakışları her Türkmen boyunun kendilerine has özelliklerini yansıtmakta olup, en yaygın olanları Teke, Salur-Sarık, Yomut ve Esrarılara mahsustur. Bu nakışlar sadece ensilere aittir ve başka halılarda kullanılmıyor. Rengi de bunun gibi, yani her boy veya uruğun kendine özgü renkleri vardır. Bu renkler boy ve uruğlann konar-göçer veya yerleşik olmalarına bağlıdır. Meselâ güney ve doğudaki Türkmen boyları tarım ile meşgul olmuşlardır. Tekeler koyu kırmızı (kıpkızıl), Yomutlar kahverengiye yakın kızıl (gonur), Salur-Sarıklar yeşile çalan kırmızı renkleri tercih etmişlerdir.Keywords : ENSÎ, KAPILIK, GERMEÇ