- Avrasya Uluslararası Araştırmalar Dergisi
- Vol: 5 Issue: 12 Special Issue
- KARAYCANIN BUGÜNKÜ DURUMU:MYKOLAS FİRKOVİÇİUS İLE MARK LAVRİNOVİÇİUS’LERİN ANISINA
KARAYCANIN BUGÜNKÜ DURUMU:MYKOLAS FİRKOVİÇİUS İLE MARK LAVRİNOVİÇİUS’LERİN ANISINA
Authors : Timur Kocaoğlu
Pages : 1-16
Doi:10.33692/avrasyad.509778
View : 14 | Download : 5
Publication Date : 2017-11-15
Article Type : Research
Abstract :Karaycayı konuşanların sayısının oldukça azalması dolayısıyla bu dili yeniden yaşatmaya çalışmanın artık çok geç olduğu bir dönemde, Mykolas Firkovicius and Mark Lavrinoviçius’lerin 1985 ile 2011 yıllarında yaptıkları bilimsel çalışmalar Karay dili açısından çok önemlidir. Firkovičius çalışmalarında Karay yazı dilinin tümce kuruluşunda Türkçe özelliğini saklamaya çabalarken, Lavrinoviçius de daha da mükemmel bir Rusça-Karayca Sözlük, Karayca dil kursu kullanması ile çeşitli dil metinleri yayımladı. Bu yazıda Karayların Litvanya ve Polonyada'ki tarihleri, dinleri ile Karay yazın dilinin 1930’lardan günümüze kadar gelen durumu konusunda bilgi veriliyor. Karaylar gibi çok az sayıdaki bir topluluğun kendi anadilini canlandırabilmesi ve yaşatması için o topluluğun her bir kişisinin bu iş için kararlı olması ve ayrıca dışardan bu topluluğa yardım eli uzatılması gerekiyor. Litvanya’daki Karay topluluğu arasında anadili Karaycayı gerek yazı dili ve gerekse konuşma dili olarak en iyi bilen ve bu alanda çok sayıda dinî, kültürel ve dilbilgisi kitapları hazırlanmıştır.Keywords : Karay Türkçesi, Karayca, Karaylar