MİTOLOJİDE SU UNSURU VE ONUN KÖROĞLU HİKAYESİNE YANSIMASI
Authors : Gumru Şehriyar
Pages : 69-77
View : 10 | Download : 3
Publication Date : 2017-12-25
Article Type : Research
Abstract :En eski dönemlerden insanlar suya, suyun kutsallığına inanmışlardır. Kaynaklarda Türk kabilelerinin ilkbaharda suya tapma işareti olarak elbiseleriyle suya girmedikleri yazılır. Bu dönemde insanlar özel ritüellerle Tanrı`dan bol su, yağmur istiyorlardı. Zerdüştilik`e bağlı olmayarak Türk`ler Ateş`e müracaat etmeden önce su Tanrısının adını söylerlerdi. Daha sonraki kültürlerde de suyla konuşma, suya tapınma, sudan yardım dileme gibi konuların mitolojik anlamda geniş uygulanma alanı olmuştur. Dede Korkut Kitabı`nda Kazan Han suya hitâben "Su Hak didarın görmüştür. Ben bu suyla haberleşeyim” demiştir. Burada insanın ruhuyla su arasındaki ilişki açık şekilde görülmektedir. Köroğlu hikayesinde ise Köroğlu`nun hem çağlayan çifte çeşmeden çıkan suyun peşinden gitmesi, hem o çeşmenin şifa verici olmasıyla, hem de Kırat`la Dürat`ın nehirden çıkması ile ilgili hikayelerde insanların eski düşüncelerindeki suyun anlamına, ona verdikleri öneme işaret ediyor. Makalede eski mitolojik kültürlerdeki bakış açısından su unsurunun yeri ve Köroğlu hikayesine yansımasından söz edilecektir.Keywords : Su, Unsur, Köroğlu hikayesi, Yağmur, Nehir