Göç Sonrası Kente Uyum Sürecinin İncelenmesi; Çay Mahallesi Örneği (Mersin)
Authors : Mahmut Çelikel, Seçkin Hardal
Pages : 199-215
Doi:10.33404/anasay.1339443
View : 124 | Download : 129
Publication Date : 2023-11-30
Article Type : Research
Abstract :Türkiye’de nüfusun hızlı artışı ve tarımda makineleşme ile birlikte 1950’li yıllardan itibaren kırsal alandan kentsel alanlara doğru plansız göçler yaşanmaya başlamıştır. İlk yıllarda Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlere doğru gerçekleşen bu göçler zamanla Adana, Mersin, Antalya gibi diğer büyük kentlere doğru gerçekleşmiştir. Bu süreçte yoğun göç alan kentlerden birisi de Mersin’dir. Çalışma alanını oluşturan Mersin ili Akdeniz ilçesine bağlı Çay Mahallesi de Mersine yaşanan göç süreci sonunda kurulmuş, mahallede hem fiziksel hem de sosyal anlamda birçok sorun ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı kentlere göç eden bireylerin kente uyum sağlayıp sağlamadıkları ve göç sürecinde karşılaştıkları zorlukların araştırılmasıdır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemine başvurulmuştur. Çay mahallesine göç ile gelmiş 50 kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler betimsel analiz yöntemi ve içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda görüşmecilerin kent imkânlarından yeterince faydalanamadığı, kente uyum sağlayamadıkları ve imkânlarının olması durumunda geri dönmeye istekli oldukları tespit edilmiştir. Eğitim seviyesi ve ekonomik şartların kente uyum noktasında önemli faktör olduğu tespit edilmiştir. Eğitim seviyesi düşük ve ekonomik olarak alt gelire sahip bireylerin kent imkânlarından yeterince faydalanamadığı görülmüştür. Görüşmeciler oturdukları mahalleye yüksek oranda aidiyet hissederken kentin bütününe ve kent yaşamına aidiyet duymamaktadırlar.Keywords : Göç, Kentleşme, Kente Uyum, Mersin, Çay Mahallesi