- Anasay
- Vol: 0 Issue: 22
- HALUK AŞAR, BİYOETİK GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE, KİMLİK YAYINLARI, KAYSERİ, 2019, s. 225
HALUK AŞAR, BİYOETİK GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE, KİMLİK YAYINLARI, KAYSERİ, 2019, s. 225
Authors : Yetkin Karaoğlu
Pages : 497-509
Doi:10.33404/anasay.1161609
View : 5 | Download : 5
Publication Date : 2022-11-30
Article Type : Other
Abstract :2017 yılında "Canlı-merkezcilik İnsan-merkezcilik İkileminde Biyoetiği Yeniden Düşünmek” başlıklı doktora tezinden kitaplaştırılan söz konusu eser, şuan Erciyes Üniversitesi’nde görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Haluk Aşar tarafından kaleme alınmıştır. Eser, Aralık 2019’da Kayseri’de Kimlik Yayınları’ndan çıkmıştır. Kitap üç ana bölüm, bir sonuç ve ek bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölüm, "Geleneksel Biyoetik ve Eleştirisi”; ikinci bölüm, "İnsan Merkezci Biyoetik”; üçüncü bölüm ise "Canlı Merkezci Biyoetik” ve Sonuç bölümü ise "Sonuç Yerine: Canlı-Merkezci Biyoetik’in Kökeni: Fritz Jahr” başlıklarını taşımaktadır. Yazarın da ifade ettiği üzere sonuç bölümü daha önce Kilikya Felsefe Dergisi’nde Ekim 2019 sayısında yayımlanan "Tıp Etiğinden Biyoetiğe: Fritz Jahr” başlıklı makalesinden büyük oranda faydalanarak oluşturulmuştur. Eserin ayrıca "Biyoetik ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” başlığını taşıyan bir de ek bölümü bulunmaktadır. Biyoetik, yapısı itibariyle sadece biyoloji, tıp ve etik alanları ile ilgili olduğu anlaşılsa da tarihi süreci ve kapsamı açısından dini ve inançları da bünyesinde taşımaktadır. Bu sebeple biyoetik belirli bir bilimin inceleme konusu olmaktan uzak olup felsefe ve dini içine alan disiplinlerarası bir konuma sahiptir. Dolayısıyla değerlendirmemiz eserin tanıtımını ve biyoetik din ilişkisi açısından değerlendirilmesini içermektedir.Keywords : Felsefe, Biyoetik, Canlı-merkezcilik, İnsan-merkezcilik