PAVOT: FIRST DISCOVERED SUNKEN SHIP FROM 1ST WORLD WAR AT ISKENDERUN BAY
Authors : Necdet Uygur, Menderes Şereflişan, Onur Alptekin Ayan, Hülya Şereflişan
Pages : 186-198
Doi:10.48122/amisos.1074113
View : 9 | Download : 6
Publication Date : 2022-06-29
Article Type : Research
Abstract :İskenderun Körfezi, Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu topraklarını işgal eden işgalcilere lojistik destek sağlanmasında önemli bir rol oynamıştır. İtilaf Devletlerine ait beş mayın tarama gemisi, denizi torpidolardan temizlemek için İskenderun Körfezi'ne gelmişti. Bunlardan biri, 1916'da Fransız Donanması tarafından satın alınan Pavot mayına çarparak battı. Pavot'un gemiden yandan taramalı sonar ve GPS ile alınan koordinatları 36o 35, 982' K – 36o 07, 843' D (DMS 36o 35' 59'' K; 36o 07' 47'' D). Ayrıca İskenderun Feneri ile olan açısı 289o'dir. Uzaklığı 1.41 deniz mili (2.46 km) kıyıya en yakın noktası 0.95 deniz mili (1.95 km) 'dir. Batık gemiye dalış İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Denizcilik Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Programında ders veren üç eğitmen dalgıç tarafından gerçekleştirildi. Dalışlarda İSTE'ye ait R/V İSTE1 isimli gemi kullanıldı. Dalışlar SCUBA ekipmanları ile yapılmıştır. Pavot batık gemisi, bu çalışma ile İskenderun Körfezi'nde ilk kez tespit edildi.Keywords : İskenderun Körfezi, I. Dünya Savaşı, Batık Gemi, Mayın Tarama Gemisi, PAVOT