- Amisos
- Vol: 3 Issue: 4
- TACÜDDİNOĞULLARI BEYLİĞİNDEN GÜNÜMÜZE AÇILAN PENCERE ÇARŞAMBA İLÇESİ ORDU MAHALLESİ
TACÜDDİNOĞULLARI BEYLİĞİNDEN GÜNÜMÜZE AÇILAN PENCERE ÇARŞAMBA İLÇESİ ORDU MAHALLESİ
Authors : Emine Yilmaz
Pages : 245-258
View : 6 | Download : 4
Publication Date : 2018-07-11
Article Type : Research
Abstract :14.yy.da, bugünkü Samsun İli sınırları dahilinde hüküm süren Beyliklerden birisi olan ‘’Tacüddinoğulları Beyliği’’ Çarşamba İlçe Merkezi yanı sıra Ordu Köyünü (Ordu Başı) yaşam alanı olarak kullanmıştır. Beyliğin ve Rufai Şeyhleri olan Beylerinin Selçuklu (son dönem) ve Osmanlı (erken dönem) tarihindeki yeri önemli olup, son Tacüddinoğulları Beyi Gazi Hasan’a ait Türbe ve Haziresi, Yeşil Irmağa ve ovaya hakim Kale ile bir Ahşap Camii o günlerin hatırası olarak hala varlıklarını devam ettirmektedir.Keywords : Samsun, Çarşamba, Ordu, Ordubaşı, Taceddinoğulları, Türbe, Ahşap Camii