- Akdeniz Sanat
- Vol: 13 21. Uluslararası Ortaçağı ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştımaları Sempozyumu Bildirileri
- Prof. Ülker Muncuk Müzesi Arşivinde Bulunan Bozulmaya Uğramış Peştemallerin Korunmasına Yönelik İnce...
Prof. Ülker Muncuk Müzesi Arşivinde Bulunan Bozulmaya Uğramış Peştemallerin Korunmasına Yönelik İncelemeler
Authors : Gözde Uzgidim, Ali Akın Akyol
Pages : 381-388
View : 7 | Download : 2
Publication Date : 2019-10-01
Article Type : Research
Abstract :Gazi Üniversitesi Prof. Ülker Muncuk Müzesi, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan, Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü denetiminde faaliyet gösteren bir üniversite müzesidir. Müze, etnografik koleksiyonu ile ilk üniversite müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde müze, başka bir yere taşınma durumundan dolayı aktif olarak faaliyette bulunmamaktadır ve eserlerin büyük bir bölümü müze deposunda saklanmaktadır. Müzede bulunan eserler, genellikle 20.yüzyıla ait olup, Anadolu’nun çeşitli yöreleri gezilerek toplanmış veya hibeler ile koleksiyon zenginleştirilmiştir. Müze koleksiyonu giysiler, takılar, işlemeler, çoraplar, oyalar, dökümanlar ve keseler olmak üzere yedi gruba ayrılmaktadır Günümüze kadar gelebilen tarihi tekstil eserlerinin, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için konservasyon işlemlerinin doğru ve eserin özelliğine, niteliğine ve bulunduğu duruma uygun olarak yapılması gerekmektedir. Tekstil eserlerinin doğru bir şekilde incelenip koruma işlemlerinin yapılabilmesi için teknik yönden analizinin detaylı ve uygun yöntemlerle yapılmasına dikkat edilmelidir. Eserlerin türüne göre yapılan teknik analiz sonucuna göre bilgi formları oluşturulur ve bu bilgiler eserin künyesini içerir. Nitekim, analiz raporunda verilen yanlış bilgiler, ileriki dönemlerde rapor doğrultusunda esere müdahale edilmek istenildiğinde eserin zarar görmesine veya yok olmasına yol açabilir. Bu nedenle, incelenecek eserler ile ilgili hazırlanan bilgi formlarının eksiksiz ve eserin özelliğine göre hazırlanması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Prof. Ülker Muncuk Müzesi’nde bulunan metal işlemeli, yıpranmış ve bozulmuş durumdaki 2 peştemalin belgelemeye dönük teknik analizinin yapılması ve eserlerin bugünkü durumunun tespit edilmesidir. Teknik analiz sonucunda peştemallerin hammaddesi, dönem özelliği, kullanılan renkleri, ölçüleri, dokuma tekniği,onarım durumu ve günümüzde ki durumu ile ilgili verilere ulaşılması hedeflenmektedir. Belirtilen amaç doğrultusunda tekstil eserlerde görülen bozulmalar üzerinde de durulacaktır.Belgeleme çalışmaları ise teknik analiz sonucu hazırlanan bilgi formları ve fotoğraflar ile yapılacaktır.Keywords : Tekstil, tekstil konservasyonu, tekstil bozulmaları, Ülker Muncuk Müzesi, Peştemal