- Akdeniz Sanat
- Vol: 6 Issue: 12
- Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşundan Günümüze Yöresel El Sanatlarının Sorunları Üzerine Bir Değerlend...
Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşundan Günümüze Yöresel El Sanatlarının Sorunları Üzerine Bir Değerlendirme: Maraş Örneği
Authors : Cavit Polat
Pages : 0-0
View : 7 | Download : 4
Publication Date : 2013-12-25
Article Type : Other
Abstract :Bu çalışma da Osmanlının son döneminden günümüze Anadolu'da bazı yöresel el sanatlarının üretim şeklini ve tarzını değiştirmesine, gerilemesine, kaybolmasına etki eden faktörler Maraş ili baz alınarak açıklanmaya çalışılacaktır.El sanatları basit araç ve gereçlerle yapılıp kültürel öğelerle beslenen, Türk toplumunun birikimlerinin en güzel örneklerinin kullanıldığı ürünlerdir. Yine el sanatları geçmiş ve gelecek kuşaklar arasında kültürel bir köprü niteliğindedir. Bu köprü sadece ürünün kullanım ve işleviyle bitmez, aynı zamanda Türk toplumunun insan ilişkilerini, ekonomik yapısını, gelenek ve göreneklerini, dinsel özelliklerin de barındırır.Ele alınan konunun çalışılması sırasında genel anlamda Türkiye'de el sanatlarının sorunlarıyla birlikte Maraş örneğinin de üzerinde durulmuştur. İsimlendirme sorunu, hammadde sorunu, pazar sorunu, ara eleman sorunu, sağlık sorunu gibi başlıca sorunlar tespit edilerek maddeler halinde sıralanmıştır. Üzerinde durulan konu ile el sanatlarına yönelik tespit edilen sorunların ortadan kaldırılması ve geleceğe yönelik gerekli tedbirlerin alınması hususlarında katkı sağlanması hedeflenmektedir.Keywords : El sanatları, Maraş, Kapalı çarşı, Hammadde, Çıraklık ve Ustalık