Erzurum'da Kaybolmaya Başlayan Yöresel El Sanatları
Authors : Oğuz Dilmaç
Pages : 0-0
View : 7 | Download : 6
Publication Date : 2013-12-22
Article Type : Other
Abstract :Geçmişten günümüze ulaşan kültürel bir miras olan geleneksel sanatlar ve el sanatlarımız; ülkemizin geçmişine ve kültürüne tanıklık eden en canlı ve en anlamlı belgeler niteliğindedir.Çoğu zaman fonksiyonelliği ön planda tutularak üretilen el sanatlarımız onu yapan zanaatçının kendi iç dünyasını kültürel mirası ile harmanlaması sonucu oluşan çeşitli sembollerle mesajını aktardığı nesneler haline gelmiştir. Bu nedenle üretilen el sanatları ekonomik, sosyal hayatta olduğu kadar kültürel hayatımızda da önemli bir yere sahiptir. Yapıldığı dönemin kültürel izlerini taşıyan bu ürünler din, örf, adet ve geleneklerle şekillenmiştir.Günümüzde teknolojide yaşanan baş döndürücü hız, toplumun geçirdiği sosyal ve ekonomik değişimler sonucu bireylerin ihtiyaçları değişmiş ve geldiğimiz noktada el sanatlarımızın büyük bir kısmı yok olmuş geri kalanı ise yok olma aşamasındadır. Erzurum'da yöresel el sanatları bu değişimden nasibini alarak yöreye ait birçok el sanatı artık müzelerde görülür hale gelmiştir.Keywords : Erzurum, yöresel el sanatları, yöresel, sanat, geleneksel