- Akademik Hassasiyetler
- Vol: 5 Issue: 10
- YUSUF BAHRİ TATLIOĞLU (1878-1957): SİVAS KONGRESİ YOZGAT AZASI, SON OSMANLI MECLİSİ MEBUSÂNI VE BÜYÜ...
YUSUF BAHRİ TATLIOĞLU (1878-1957): SİVAS KONGRESİ YOZGAT AZASI, SON OSMANLI MECLİSİ MEBUSÂNI VE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ YOZGAT MEBUSU, SAMSUN İSTİKLÂL MAHKEMESİ ÜYESİ
Authors : Hatice Güzel Mumyakmaz
Pages : 381-410
View : 8 | Download : 4
Publication Date : 2018-12-30
Article Type : Research
Abstract :Yusuf Bahri Bey (Tatlıoğlu), 1878’de Yozgat Akdağmadeni’nde doğdu. Sivas Kongresi’ne Yozgat Temsilcisi olarak katıldı. Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda (1920) ve I. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (1920-1923) Yozgat Mebusu oldu. Yozgat İsyanının teskinine memur edildi. Bu olaylarda ailesi ve mal varlığı zarar gördü. Samsun İstiklal Mahkemesine aza seçildi. Kırmızı ve yeşil şeritli İstiklal Madalyası aldı. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Seçimlerinde (1923) Yozgat Mebuslarının belirlenmesi ile görevlendirildi. Yozgat Belediye Başkanı Akif Bey ile aralarında çıkan bir ihtilaftan dolayı seçimden ve siyasi hayattan çekildi. Ömrünün kalan kısmını Akdağmadeni’nde ticaret ve çiftçilik yaparak geçirdi. Tatlıoğlu ailesi Celal Bayar’ın daveti ile Demokrat Parti’de yeniden mebus çıkardı. Bahri Bey, 1957’de Akdağmadeni’nde vefat etti. Çalışma Milli Mücadele’nin önemli isimlerinden Bahri Beyi, arşiv belgeleri, Meclis Zabıtları, aile arşivinden ulaşılan evraklar ve ailesinden intikal eden bilgiler (aile hikâyelerini anlatan bir defter) ve sözlü tarihin de (torunları Emin Tatlıoğlu, yeğeni Güner Ağabeyoğlu) desteğini alarak tanıtmayı amaçlamaktadır. Kısmen de olsa Çapanoğlu İsyanında, kendisinin ve ailesinin yaşadıkları konu edilmiştir. O’nun mebusluktan ve siyasetten çekilmesine sebep olan süreç ve sonrasında hayatında karşılaştığı sıkıntılar aktarılmaya çalışılacaktır.Keywords : Yozgat, Milli Mücadele, Bahri Tatlıoğlu, Akdağmadeni, Sivas Kongresi, Çapanoğlu İsyanı