- Avrasya İncelemeleri Dergisi
- Vol: 2 Issue: 2
- VAN’DA AMERİKAN BOARD MİSYONERLERİNİN FAALİYETLERİ VE VAN AMERİKAN HASTANESİ
VAN’DA AMERİKAN BOARD MİSYONERLERİNİN FAALİYETLERİ VE VAN AMERİKAN HASTANESİ
Authors : Abidin Temizer
Pages : 169-204
View : 14 | Download : 4
Publication Date : 2014-08-27
Article Type : Other
Abstract :XIX. yüzyılın başından itibaren Osmanlı coğrafyasında faaliyet gösteren Amerikan Board misyonerleri Van’da sağlık ve eğitim gibi birçok alanda faaliyet gösterdiler. Misyonerlerin Van’ı faaliyet bölgesi olarak tercih etmelerinin sebebi burada yaşayan Ermeni nüfusun yoğunluğudur. Bu bağlamda Ermenilerin yaşadığı Acem Haço Mahallesi misyoner kurumlarının neredeyse tamamının kurulduğu yerdir. Bu çalışmada Amerikan Board misyonerlerinin Van’daki faaliyetleri ve bu faaliyetlerden biri olan Van Amerikan Hastanesi üzerinde durulacaktır. Abstract The Activities of the American Board in Van and Van American Hospital Since the early XIXth century missionaries of the American Board had done in the fields of healty and education in the Ottoman Empire. One of the region of these actvities was Van. The reason of choosing Van was that the Armenian population which was intensive in this area. In this contex Acem Haco Mahallesi was the location where nearly all of the missionary institutions were established. In this paper focus on the activities of American Board in Van and Van American Hospital.Keywords : Van Amerikan Hastanesi, Amerikan Board, Misyoner, Van, Osmanlı Devleti, Ermeni.