- Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi
- Vol: 17 Issue: 43
- II. ABDÜLHAMİD DÖNEMİ OSMANLI-MACAR DOSTLUK İLİŞKİLERİ
II. ABDÜLHAMİD DÖNEMİ OSMANLI-MACAR DOSTLUK İLİŞKİLERİ
Authors : Bayram Nazir
Pages : 309-317
View : 12 | Download : 6
Publication Date : 2010-05-26
Article Type : Other
Abstract :Osmanlı Devleti ile Macaristan arasındaki ilişkilerin tarihi oldukça eskidir. İki ülke arasında ilişkiler 18 ve 19 yüzyıllarda dostane bir şekilde gelişti. 19. Yüzyılın sonlarına doğru II. Abdülhamid döneminde iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği daha da gelişti. 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşında Macaristan’da Osmanlılar lehinde gösteriler yapıldı. 1878 yılında Macaristan’a giden Osmanlı heyeti büyük ilgi gördü. Gitti her şehir ve kasabada olağanüstü bir şekilde karşılandı. Daha sonraki yıllarda Macar şehirlerinden olan Debrecen halkı Sultan II. Abdülhamid’e sunulmak üzere bir taç yaptılar. Yapılan tacın üzerinde Osmanlı hilali bulunuyordu. 1880 yılında Macaristan’da meydana gelen sel baskınında zarar görenlere Osmanlı Devleti yardım elini uzattı. Özellikle Szeged halkı için İstanbul’dan para gönderildi. Abdülhamid, Kanuni Sultan Süleyman’ın Budin’i fethi sırasında ganimet olarak alıp İstanbul’a getirdiği 34 adet ilmi ve tarihi eseri Macaristan’a iade etmiştir.Keywords : Peşte, Şeyh Süleyman Efendi, II. Abdülhamid, Debrecen, Mehmed Tevfik