SYLLABUS DESIGN
Authors : Fahritdin Şanal
Pages : 187-192
Doi:10.20322/lt.57312
View : 6 | Download : 4
Publication Date : 2016-07-28
Article Type : Other
Abstract :Son yıllarda öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime doğru bir değişim görülmektedir. Geleneksel yaklaşımda öğrenciler pasif alıcı durumdayken, son dönemlerde aktif alıcı durumundadırlar. Bu da öğretmenlere yeni roller ve sorumluluklar yüklemektedir. Durak Üğüten’e (2015, p. 470) göre, "Öğretmenler olarak öğrenme sürecinde bizim önceliğimiz öğrencilerin öğrenmelerini destelemektir.” Buradan yola çıkarak bilgiyi direkt veren değil de öğrenci ihtiyaçlarına göre değişiklikler gerektiren ders ve müfredata öğrencilerimizi entegre etmemiz gerektiği söylenebilir. Dersten önce öğretmen ne kadar hazırlık yaparsa yapsın, öğrenciler gelip ders başlayancıya kadar her grubun ihtiyaçları tam olarak anlaşılamaz. Bu yüzden öğretmenlerin her zaman acil durumlar için bir B planı olmalıdır. Bir müfredatın olması öğretmenin işini kolaylaştırır. Önemli olan öğretmenin hangi müfredatın derse uygun olduğuna karar vermesidir. Bu çalışmada müfredat deseninin tanımı yapılmış, içerik ve çeşitleri ile ilgili öğretmenlere faydalı bilgiler verilmiştirKeywords : Anahtar Kavramlar: öğrenci-merkezlilik, müfredat, tip