- Journal of Business and Trade
- Vol: 3 Issue: 2
- Kitap Kritiği: Kate Raworth, Simit Ekonomisi: 21.Yüzyıl İktisatçısı Gibi Düşünmenin Yedi Yolu...
Kitap Kritiği: Kate Raworth, Simit Ekonomisi: 21.Yüzyıl İktisatçısı Gibi Düşünmenin Yedi Yolu
Authors : N. Ceren Türkmen
Pages : 163-168
View : 10 | Download : 5
Publication Date : 2022-12-26
Article Type : Other
Abstract :Kate Raworth’un orijinal adı "Doughnut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist” (2017) olan eserinin Türkçe ilk baskısı 2019 yılında "Simit Ekonomisi: 21.Yüzyıl İktisatçısı Gibi Düşünmenin Yedi Yolu” başlığıyla yayımlanmıştır. Kitap, Hyman P. Minsky’nin tabiri ile "istikrarın kendisinin istikrarsızlık yarattığı” ana akım iktisadi düşünce, retorik ve pratiklerine alternatif sürdürülebilir bir model oluşturmaya çabalaması anlamında önemli bir adım atmaktadır. Bu çalışmada, adı geçen kitap içerik ve kapsam açısından eleştirel bir biçimde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, konuları ele alış ve işleyiş açısından, yazarın eleştirdiği teorilerin alternatifi olabileceğine inandığı önermelerini ortaya koyması nedeniyle bugüne kadarki pek çok çalışmadan farklılaşmaktadır. Teorinin temelinde yer alan simit kavramının en büyük etkisi, ekonominin hem biyofiziksel bir tavana hem de etik bir sosyal zemine sahip olduğunun ifade edilmesidir. Ekonomiyi yeniden şekillendirirken Raworth, insani ve ekolojik değerleri tek bir modelde bir araya getirerek ekonomik değerleri yönlendirmek için bir pusula ortaya koymaya çalışmıştır.Keywords : Kitap kritiği, GSYİH, Simit ekonomisi, Sürdürülebilirlik