- Art-e Sanat Dergisi
- Vol: 12 Special Issue
- ÇOBAN BAYRAMI: SUDAN KOYUN GEÇİRME (DENİZLİ-ÇAL-AŞAĞISEYİT)
ÇOBAN BAYRAMI: SUDAN KOYUN GEÇİRME (DENİZLİ-ÇAL-AŞAĞISEYİT)
Authors : Ayşegül Koyuncu Okca
Pages : 108-124
Doi:10.21602/sduarte.618767
View : 11 | Download : 6
Publication Date : 2019-12-30
Article Type : Research
Abstract :Çobanlar koyun ve keçi yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Sürüyü, yıl boyunca yaylada otlatacak olan kişinin; sadık, işinin ehli olması istenir. Bir koyun sürüsünün sağlıklı, verimli ve sahibine yüksek kazanç getirmesinde çoban doğrudan sorumludur. Çok çeşitli halk eğlenceleri bulunan Türk kültüründe özellikle çobanların ve hayvanların aktif olarak yer aldığı, doğadaki değişimleri bolluk ve berekete çevirmek için bazı törenler ile kutlamalar yapılmıştır. Eğlence temelli olarak düzenlenen etkinliklerde bir oyun aracı olarak yer alan hayvanlar insanlar ile olan bağlarını da sergilerler. Bu çalışmada Denizli-Çal-Aşağıseyit’de düzenlenen çoban bayramı olan sudan koyun geçirme etkinliği detaylı bir şekilde açıklanarak Türk kültüründeki yeri ve önemine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın gerçekleşmesi için yöntem anlayışı ışığında amaca ulaşmada gerekli araçlar olan literatür taraması, yerinde gözlem, derinlemesine mülakat ve alan araştırması teknikleri kullanılmıştır. Sudan koyun geçirme etkinliğinin her aşaması fotoğraflar ile belgelenerek çalışmayı destekleyici şekilde metin kısmına eklenmiştir.Keywords : Kültür, Yörük, Hayvancılık, Çoban